מחשוב ענן – מה זה ולמה גם אתם צריכים את זה?

מחשוב ענן – מה זה ולמה גם אתם צריכים את זה?
מחשוב ענן – מה זה ולמה גם אתם צריכים את זה?

מאחר וגם אתם חלק מעולם מערבי בשנת 2019, סביר מאד להניח ששמעתם לא אחת את צמד המילים "שירותי ענן". דבר נוסף וסביר מאד הוא שאתם גם משתמשים בשירותים האלו. ואם צריך להניח הנחה נוספת, הרי שישנה גם סבירות (ולא קטנה בכלל) שאתם משתמשים בשירותי מחשוב ענן מבלי לדעת איך הם באמת פועלים.

כשמדברים על ענן מדברים על שירות אחסנה של מידע על כל רבדיו, כאשר האחסנה אינה מתבצעת פיסית במשרד או בבית הפרטי שלכם, אלא במיקום חיצוני. באותו מקום חיצוני ישנם שרתים המאחסנים את כל המידע שלכם, כאשר אינכם צריכים להיות תלויים במרחק או בזמן על מנת ליהנות משירות חכם זה.

בעבר, אנשים היו מאחסנים את הקבצים שלהם – מתמונות, דרך שירים ועד מסמכים בכוננים שונים – קשיחים וגם בדיסק און קי המפורסם. לצד היתרונות המגולמים באפשרויות אלו, הרי שתמיד היה החשש של "מה יקרה אם אאבד את הכונן". במקרה זה של ענן אינכם צריכים לחשוש, פשוט מאחר והאחסנה שלכם אינה פיסית – כך שאין לכם מה לאבד.

רחוק אבל קרוב: על שירותי הענן

חשוב להבין כי העובדה שהאחסנה בפועל מתבצעת במרחק פיסי מכם, לא אומרת כי אין לכם נגישות למידע, אלא בדיוק ליהפך. את שירותי הענן אתם יכולים להשמיש באמצעות חיבור לאינטרנט, כאשר כל החומרים שלכם ללא יוצא מן הכלל, מגובים ונשמרים כך שהם לא יכולים להיפגע, הם לא יכולים להימחק או להיות תלוים בקריסתו של המחשב. לא אחת נהוג לייחס את החשיבות של שירותי ענן אך ורק לעסקים, אך גם אנשים פרטיים בוחרים להסתייע בשירות זה שמבטיח כי כל הנתונים החשובים ישארו מגובים ושמורים.

היתרונות של מחשוב ענן – יותר ממה שאתם חושבים

אין באמת שאלה האם אתם צריכים שירות של גיבוי ואחסנה, אלא שהשאלה שרבים שואלים היא האם מחשוב ענן הוא אכן המענה הראוי והמתאים ביותר. התשובה לכך חיובית, ויכולים להעיד על כך היתרונות הרבים המאפיינים ספציפית את שירותי הענן:

  • ראשית, עם החיבור לענן אין עוד צרך לתפעל ולתחזק שרתים. ישנם עוד עסקים המעסיקים מנהל רשת, אך עם החיבור לענן התלות באיש תפעול שכזה הופכת שולית ולא נחוצה.
  • בנוסף, אינכם צריכים לקבוע מראש כמה שטח של אחסון וגיבוי אתם צריכים. בכל רגע נתון, תוכלו להגדיל את הנפח – זאת באמצעות כמה קליקים בודדים. למען השוואה, בעבר היה עליכם לרכוש דיסק און קי או כוננים אחרים בנפח מסוים. לאחר שניצלתם את הנפח? היה עליכם להיכנס להוצאה כלכלית נוספת ולרכוש נפח נוסף.
  • זמינות היא יתרון נוסף שאפשר לייחס לשירותי הענן. כל עוד יש לכם חיבור לאינטרנט, הרי שאתם יכולים לקבל נגישות מלאה לכל המידע שאתם צריכים. אתם רק יכולים לדמיין לעצמכם איך היה נראה יום העבודה שלכם אם הייתם שוכחים את הדיסק און קי בבית…
  • יתרון סביבתי: בנוסף, מאחר ואינכם זקוקים יותר לציוד פיסי, הרי שאתם גם תורמים לכדור הארץ מבלי שאתם מודעים לכך. רכישת האחסון והשירותים דרך הענן ירוקה וידידותית יותר לסביבה – זאת הודות לצריכת האנרגיה המופחתת.

לא משנה כלל אם העסק שלכם הוא חברת בוטיק של כמה עובדים או שאתם עומדים בראשו של ארגון גדול. המידע שלכם – גם אם הוא רגיש וסודי וגם אם לא, חיוני, חשוב והכרחי לשגרת יום העבודה שלכם. בנוסף, כעסקים, יש לכם אחריות גם כלפי הלקוחות שלכם, כך ששירותי ענן דואגים לא רק למידע שלכם אלא גם למידע הלקוחות.