Entersys
secure-wireless-network-in-business

רשת אלחוטית WIFI בעסקים – האם היא מאובטחת?

בעידן המתקדם שבו אנו חיים, הצורך להיות מחובר הוא כמו אוויר לנשימה. לרובנו יש מכשירים ומחשבים ניידים, שצורכים אינטרנט ונפח גלישה. בעקבות כך, הדרישה לנקודות WIFI בכל מקום גדולה מתמיד. אך האם החיבור האלחוטי בבית הקפה הוא מאובטח דיו בשביל המחשב האישי שלי? או לחלופין, האם מתן גישה לאורחים או עובדים לרשת האלחוטית במשרד, מסכנת את המידע העסקי?

לאחרונה, נתקלתי בהמון שאלות בנושא והחלטתי להעלות אותם על הכתב, כדי שאוכל להסביר לכם מתי כן ניתן להתחבר לרשת אלחוטית WIFI ומתי לא. למי בעלי עסקים יכולים לשתף את הרשת האלחוטית, ולמי לא…

אני אוהב לשבת בבית קפה ולעבוד משם, האם זה מאובטח?

רשת אלחוטית WIFI למשל בבית הקפה, היא סוג של רשת אלחוטית ציבורית. רשת ציבורית כשמה כן היא, ולכן אינה רשת מאובטחת. לאחר שתיכנסו לרשת זו, תצטרפו למרחב רשת ציבורי (Public Network) שאליו מחוברים עוד מחשבים שונים, שאת הבעיות שלהם אינכם מכירים. ולכן כל מי שנמצא ברשת ציבורית זו יכול להיות מסוכן עבורכם.

לדוגמא: אם שי, אבי ויוסי מחוברים יחד לרשת אלחוטית בשם "ABC" , כולם כרגע נמצאים תחת רשת אחת. אם לאבי יש וירוס במחשב (לדוגמא: וירוס הכופר), הוא יכול לעבור ברשת ולפגוע במחשב של יוסי ושי מבלי ידיעתם.

בנוסף, חברות אבטחת מידע, מדווחות כל הזמן על ניסיונות של האקרים בעולם ובישראל, שפשוט ממתינים לחיבור של מחשבים לרשת הציבורית, שדרכה הם שותלים וירוסים ותוכנות לאיסוף מידע אישי וסיסמאות של המשתמשים.

מה לוודא בעת החיבור לרשת אלחוטית ציבורית:

  1. לפני החיבור לרשתות WIFI ציבוריות, יש לבדוק שאנטי הוירוס מעודכן ופעיל!
  2. אל תפתחו קבצים או מסמכים רגישים שלכם וכמובן סיסמאות.
  3. השתדלו לא להעביר ולשתף קבצים בין מחשבים בתוך ומחוץ לרשת זו.
  4. היו עירניים – התחברו לרשתות ציבוריות במקומות מוכרים ואמינים.
  5. במידה ומגלים בעיות, כדאי להתנתק מיד מהרשת.

אני בעל עסק והלקוחות/עובדים שלי מעוניינים להתחבר ל-WIFI, מה עושים?

בארגונים, חברות ועסקים, קיים חשש לפגיעה ממשית במידע העסקי. ולכן, במידה ויאפשרו גישת  WIFI באופן לא מאובטח, המידע עשוי להיפגע. נתקלתי בהרבה עסקים ומקומות שמאפשרים חיבור ישיר לרשת האלחוטית הפנימית ללא פיקוח/בקרה.

אז מה עושים כדי לאפשר רשת אלחוטית WIFI בעסק:

  1. מתקינים נתב רשת עסקי מאובטח שיכול לייצר רשת אלחוטית WIFI נפרדת. הנתב יחלק כתובות IP שונות מהכתובות הפנימיות של מחשבי הארגון/חברה, וימנע גישה דרך הרשת האלחוטית למידע העסקי. או לחלופין, מזמינים נתב נוסף (ספק ותשתית נוספים) לטובת הרשת האלחוטית בלבד.
  2. יש לדאוג לפני חיבור, שקיים אנטי וירוס איכותי ופעיל על המחשבים שמתחברים לרשת האלחוטית.
  3. חדרי ישיבות – אם קיימת פגישה בין נציג מהמשרד למישהו חיצוני הכוללת מחשבים ניידים והעברת מידע ומיילים, כדאי לחבר את המחשב הפנימי והחיצוני לאותה רשת WIFI. לאחר הפגישה, יש להחיל סריקת וירוסים למחשב לפני חיבור חזרה לרשת הפנימית.

לסיכום, רשת אלחוטית WIFI היא כיפית וזמינה אבל לא מאובטחת דיו, מספיק רוגלה (וירוס) קטנה מאוד שהגיעה במייל או בהעברת קבצים, ויכולה לשתול עצמה במחשבי העסק או במחשבים אישיים, ואז הדרך לאבד את המידע שלכם קצרה מאוד.

בעלי עסקים צריכים לשאול את עצמם מה חשוב יותר, לספק לעובדים/אורחים WIFI, או לוותר ולשמור על אבטחת המידע. אנחנו כאנשי ה-IT באנטרסיס לא ממליצים לכולם להתקין רשת אלחוטית, אלא רק במקרי הצורך בלבד. ואם כן, זה חייב להיות בסטנדרט גבוה של אבטחת המידע הכולל גיבוי אמין של המידע העסקי ופיקוח ובקרה של כל מחשב/מכשיר הנכנס ויוצא מהרשת, והפרדה מלאה ממחשבי ושרתי הארגון לרבות המידע העסקי.

מקווה שעזרתי לכם…
אביתר ארזי.

שירותים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שרת וירטואלי בענן

מקסימום זמינות. מינימום בעלויות. החיסכון העסקי שלך מתחיל כאן! 

שירותי מחשוב לעסקים

שירותי מחשוב לעסקים שיהפכו עולמות בשבילך!

אבטחת מידע וסייבר

הגנה מלאה לעסקים מפני איומי סייבר ונוזקות

מרכזיית IP בענן

המרכזייה שתחסוך לעסק שלך הרבה מאוד כסף!

× צריך עזרה?